Otázka v láhvi

Jak nepřibrat z alkoholu?

KOFT | 18.12.2017 | Blog

Určitě jste už slyšeli o prázdných kaloriích, které alkohol obsahuje. Bohužel, skutečnost, že jsou prázdné, neznamená, že nemají žádný vliv na tělo. Není to jako s prázdným sklenicí, který je potřeba doplnit... Prázdné nebo slepé kalorie, jak se jim jinak říká, jsou sice zdrojem energie, ale jinak tělu neposkytují žádné další živiny, jako jsou například minerály nebo vitamíny.

Co se děje s tělem po požití alkoholu?

Alkohol při hubnutí zpomaluje metabolický proces. Tělo ho vnímá jako toxický, a proto se chce alkoholu co nejdříve zbavit. Při procesu odbourávání prázdných kalorií se zpomaluje spalování tuků z bílkovin a sacharidů. Dobrou zprávou je, že když je játra plně zaměstnána odbouráváním toxických látek, což je prioritou, neukládá tuky jako obvykle. Z alkoholu si tedy v průměru odneseme pouze 5 % tuků, s čímž se dá žít, pokud nejsme chorobní notorici a neraňujeme si pár panáků pálenky.
 

Jak pít a nepřibrat?

Z alkoholu sice přímo až tak nepřibíráme, ale nedá se říci, že by pozitivně působil na naši snahu zhubnout. Poradíme vám tedy pár triků, jak tělo "oklamat", aby i po požití alkoholu fungoval metabolismus, jak má. Jedním z ověřených metod je střídání alkoholických nápojů s nealkoholickými, ideálně s minerálkou nebo vodou. Můžeme to nazvat i "brzděním" alkoholu, což hovoří samo za sebe. Určitě oceníte i to, že na další den se vám bude vstávat mnohem lépe, protože tato metoda pití působí blahodárně i na "oplzlost", tedy zmírní ranní bolesti hlavy a celkovou malátnost, pokud jste si den předtím dopřáli, co vám hrdlo ráčilo. Dalším dobrým trikem je podávat alkohol postupně. Naučit se raději ho srkat, než pít sklenice "na ex". Tehdy se s ním umí tělo lépe vypořádat. Pro dámy, které holdují sladkým koktejlům, doporučujeme sáhnout po light verzi jejich oblíbeného drinku. Svoji úlohu hraje nejen kvantita, ale i kvalita požitého alkoholu. "Pro nás v KOFT-e je nesmírně důležité přinášet lidem nejen kvalitní alkohol, ale také je posouvat ve směru zodpovědné zábavy a hlavně zodpovědného vychutnávání si života," vysvětluje Ing. Martin Lešo z KOFT.
 

Sto lidí, sto chutí, sto druhů alkoholu

Nápojů, které mají sílu nás omámit, je nespočetné množství. Liší se intenzitou omámení, tedy obsahem alkoholu, chutí, vůní, barvou. Každý holdujeme něčemu jinému, ale abychom byli konkrétnější, zmíníme pár konkrétních druhů alkoholu, abyste měli jasnější představu o jejich vlivu na metabolismus. Pivo má například od 125 do 200 kalorií, sklenice bílého vína 105 kcal, červeného pouze 85. Některé druhy vína navíc obsahují vitamin C a pivo je zase zdrojem vitaminu B. Labužníky tvrdého alkoholu jistě zaujme, že jedna vodka dodá tělu 96 kalorií, tequila 97 a whiskey 105 kcal.
 

Nesporné výhody pro pány

Lahodnou whiskey obvykle holdují páni a právě u nás na Slovensku se přišlo na to, proč mužskému pokolení může tento destilát tak chutnat. Některé druhy alkoholu pomáhají mužské potenci a whiskey je na vrcholu tohoto žebříčku. Obsahuje vysoký podíl vitaminu B3, niacinu, který v těle vytváří sexuální hormony estrogen, progesteron nebo testosteron. O důvod víc si připít páni, souhlasíte?


Nepřehánějte to s alkoholem, ani s ničím jiným

Pojďme ale zpět ke kaloriím. Momentální trend, který prezentuje nepřirozeně štíhlé modelky, není vůbec zdravý pro mladé, lehce ovlivnitelné dívky. Proto vznikla úplně nová psychologická porucha - drankorexia. Vznikla spojením slov drunk = opilý a anorexia, což je porucha příjmu potravy. Drankorexia je onemocnění, kterým trpí především mladé ženy, které žijí aktivním společenským životem a chtějí být "krásně" štíhlé. Když se chystají na party, celý den nejí, aby potom mohly s čistým svědomím přijímat kalorický alkohol. To, že celý den nejí, zároveň pomáhá v tom, že alkoholický nápoj rychleji stoupá do hlavy a nemusí ho vypít až tak moc, čímž se dostávají do začarovaného kruhu, protože na další den, díky alkoholu na prázdný žaludek, nemají chuť do jídla.
 

Vychutnejte si život plnými doušky

Doufáme, že tímto článkem jsme vyvrátili určité mýty, které se kolem alkoholu a kalorií šíří. Vůbec to s jeho kalorickým obsahem není tak tragické, jak by se na první pohled mohlo zdát a při zdravém životním stylu a pravidelném pohybu, alkohol občas nemá negativní vliv na váhu ani stav metabolismu. A když to navíc v daný večer jednoduše přeháníte, vyražte na diskotéku a tam alkohol pořádně vytančujte, ještě se při tom skvěle pobavíte.
 

Na zdraví!