Otázka v láhvi

Zimní radovánky, opatrně s alkoholem!

KOFT | 22.11.2018 | Blog

Studené a vlhké počasí, často s mlhou. Občas je to zima, která proniká až na kost. Ale také krásné zasněžené krajiny, které nás lákají k zimním sportům. Všechny podoby pozdního podzimu a zimy nás svádějí k jedinému - zahřát se. Když krb nestačí, je potřeba se zahřát i zevnitř. Vařené víno, punč, čaj s rumem, horké nápoje... Skvělá představa, co říkáte? Ale nezapomeňte, že se dá užívat i s rozumem a zodpovědně.

Odborníci mluví jasně. Alkohol vás sice na první pohled zahřeje, ale ve skutečnosti se v těle děje přesný opak. Pocit tepla ve vás způsobuje zvýšený přívod krve do kůže, což znamená, že vašim vnitřním orgánům chybí tato krev. V konečném důsledku tedy alkohol způsobuje pokles vnitřní teploty vašeho těla. Navíc snižuje schopnost třást se a tím vytvářet dodatečné teplo v těle. Alkohol rozšiřuje cévy, což má za následek zvýšený průtok krve. Krev se tak rychleji ochladí a prvotní pocit tepla je nenávratně pryč. Pokud se tedy chcete skutečně zahřát, doporučujeme sáhnout po teplých nápojích, například po čaji.
 

Lyžování s alkoholem vás může vyjít velmi draho
 

Kdo by během lyžovačky odmítl malou zastávku v bufetu? Pro Slováky je to doslova tradicí, o které píší i zahraniční turisté a bloggeři. Krásné prostředí, příjemný bufetník, dobré jídlo a samozřejmě i ten malý neškodný panáček. Kdo nemá rád "slovenské poldeci", neodmítne čaj s rumem nebo punčem. Atmosféra na sjezdovce se uvolňuje, lyžuje se stále lépe. Ale zdání často klame. Alkohol, i když jste si ho vychutnali v malém množství, otupuje vaše smysly a zpomaluje vaše reakce. Můžete například častěji padat nebo naopak, více riskovat. Je však nutné myslet na to, že na sjezdovce nejste sami a můžete ohrozit i ostatní lyžaře. Velmi rychle může dojít k úrazu. Pokud jste si pomysleli: "Nevadí, mám pojištění," vyvedeme vás z omylu. Alkohol v krvi může zastavit vyplacení pojistného plnění. Pokud si například v zahraničí zlomíte ruku, může vás to vyjít i na 3000 eur. V případě, že jste svým jednáním způsobili škodu někomu jinému, částky se mohou pohybovat někdy i v desítkách tisíc eur.
 

Pokud je na sjezdovce zjevné, že jste požili alkohol, horská služba vám může dát facku i bez toho, že by došlo k nehodě. Například v Itálii vám v případě pozitivního výsledku bez váhání vezmou permanentku v hodnotě více než sto eur a to bez nároku na kompenzaci. Ve Slovinsku vám zase mohou udělit pokutu a vykázat vás ze sjezdovky. V Polsku to některá střediska vyřešila po svém. Dají vám facku už při nákupu lístku a zalyžujete si jen v případě, že tester ukázal nulu. Na tento trend reagují i naše Tatry. "Povzbuzeným" lyžařům hrozí blokování permanentky.

"Žádný lyžař by neměl nadhodnocovat své schopnosti. Ať už jde o technickou přípravu a zdatnost, nebo o posilování v bufetech. Užívat si krásný výhled na zmrzlou krajinu přímo v bufetu láká snad každého lyžaře. Je však velmi důležité, aby byli lidé při vychutnávání si stále zodpovědní. Lyžování je přece sport a pokud si lyžař každou chvíli dělá "drinkpauzu" v bufetu, není to v pořádku," řekl Ing. Martin Lešo, jednatel KOFT, s.r.o.
 

I u krbu je třeba pít zodpovědně
 

Velkým nepřítelem zodpovědného vychutnávání si alkoholu je teplotní rozdíl. Pokud pijete venku a následně přijdete dovnitř, alkohol ještě pomáhá tělu získat optimální teplotu. Pokud však s pitím přeháníte a k tomu ještě často měníte chladné prostředí venku za blízkost teplého krbu, alkohol vám v těle může udělat velkou škodu. Ztrácíte zábrany, ale i správnou rovnováhu. V takovémto případě je cesta domů zmrzlou krajinou vysloveně nebezpečná. Velmi snadno může dojít k pádu nebo vážnějšímu úrazu. Pokud jste sami a úraz vám znemožňuje pohyb, hrozí vám podchlazení – tedy v tom lepším případě.
 

"Pro mě spojení alkoholu v zimě znamená příjemné posezení u krbu s rodinou, nebo partou přátel, sklenkou dobré whisky nebo šampaňského, vyprávění zážitků a vychutnávání si příjemného tepla krbu v kontrastu s chladným počasím za oknem. Je však velmi důležité střežit si počet drinků, které si tak rádi vychutnáváme. Především pokud nás ještě čeká cesta domů. Zimní krajina je sice krásná, ale i pořádně nebezpečná a jeden malý pád může skončit ohrožením života," dodal Martin.
 

Přejeme vám, abyste si užili zimu plnou radovánek. Vždy však myslete na to, že každý zážitek je lepší si zapamatovat a proto vám doporučujeme případný alkohol vychutnávat s mírou.