Podporujeme

Alkohol k tehotenstvu NEPATRÍ!!!

30.7.2018 | Zodpovednú konzumáciu alkoholu

Každou šťastnou událost v životě je třeba řádně oslavit. Co však v případě, že chcete oslavit dvě čárky na těhotenském testu? V následujícím článku si přiblížíme vliv alkoholu na dítě nejen v břiše, ale i v jeho budoucím životě.

Říká se, že pár kapek alkoholu neublíží ani v této nejkrásnější fázi života ženy. Je to však opravdu tak? Ženy se na tuto myšlenku velmi spoléhají a tím ohrožují život své nenarozené dítěte. Velmi ohrožené jsou zejména děti při neplánovaném těhotenství, kdy žena netuší, že je těhotná. Nejkritičtějším obdobím během těhotenství jsou první tři měsíce, během nichž je pití jakéhokoli typu a množství alkoholu nejrizikovější. V takových případech nic netušící budoucí maminky často pijí alkohol nadměrně. Konzumace alkoholu v prvním trimestru však může vést až k potratu.
 

To však neznamená, že v dalších měsících je konzumace alkoholu v pořádku. Pokud budoucí maminka nepřestane konzumovat alkohol, může to mít fatální následky. Dítě totiž může trpět následujícími zdravotními problémy:

  • poškození mozku a nervového systému
 
  • různé defekty na tváři (například zkřivené ústa, deformované rysy obličeje,...)
 
  • špatný vývoj orgánů
 
  • poškození smyslů jako čich, zrak nebo hlas
 
  • zpožděný vývoj
 
  • děti se rodí s výraznou podváhou, v budoucnu mají růstové poruchy
 
  • problémy s myšlením a později i poruchy ve vzdělávání
 
  • poruchy chování
 
  • mentální a fyzické poruchy
 

Tyto zdravotní problémy mají jedno společné jméno - fetální alkoholový syndrom, který se v současnosti vyskytuje v jednom ze 67 případů, kdy žena konzumuje alkohol. Ročně se však s tímto syndromem narodí přibližně 119 000 dětí.
 

"Každá maminka by si měla pořádně rozmyslet, zda vymění zdravý vývoj svého dítěte za nezodpovědnou zábavu. Bohužel si stále hodně lidí neuvědomuje, že nezodpovědná konzumace alkoholu negativně ovlivňuje nejen je samotné, ale i jejich okolí a to jak v současnosti, tak i v jejich budoucím životě. Proto si myslím, že edukace a prevence by měly být v tomto případě prvořadými," uvedl Ing. Martin Lešo, jednatel společnosti KOFT, s.r.o. Navzdory velké snaze edukovat veřejnost, nedávné průzkumy zjistily, že až 10 % těhotných žen pije alkohol, přičemž ve vyspělých zemích je toto číslo ještě o něco vyšší. Během těhotenství si tedy skleničku alkoholu dopřeje téměř čtvrtina žen.
 

Na základě těchto informací a statistik NEDOPORUČUJEME konzumovat alkohol těhotným ženám.